O autorze
Z wykształcenia biolog, z zawodu i pasji - fotograf, czasami wchodzący w buty filmowca. W swoich działaniach skupiam się przede wszystkim na dokumentowaniu i popularyzacji tradycyjnej muzyki polskiej wsi. Na portalu vimeo - www.vimeo.com/muzykazakorzeniona - regularnie udostępniam mini-dokumenty, nagrania i fotokasty przybliżające internautom sylwetki ostatnich wiejskich mistrzów jak i ich uczniów - rozkochanych w starodawnych melodiach.
Na blogu piszę o muzyce tradycyjnej, odkrywaniu dawnych tradycji oraz ich miejscu we współczesnym świecie.

Od Przysuchy do Warszawy - poznaj muzykę polskiej wsi

Maria Siwiec / Mateusz Kowalski
Maria Siwiec / Mateusz Kowalski Piotr Baczewski
6 grudnia 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę uznającą rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga - folklorysty o największym w XIX w. Europie dorobku, który utrwalił, w wydanych za życia 33 tomach monografii regionalnych, wierny obraz polskiej sztuki i kultury wiejskiej. Inauguracja Roku Kolberga będzie znakomitą okazją do poznania muzyki, która do lat 60 XX wieku wyznaczała rytm życia na polskich wsiach.

Wśród wielu wydarzeń, które uświetnią inaugurację Roku Kolberga znalazło się jedno, które chciałbym wszystkim gorąco polecić.

NOC TAŃCA - zabawa taneczna z muzyką "na żywo"
GDZIE: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
KIEDY: 24 lutego 2014 / 22:00Muzyka polskiej wsi od zawsze była nierozerwalnie związana z tańcem - co prawdopodobnie nie jest dla obecnego pokolenia takie oczywiste jak mogłoby się wydawać. Przez ostatnie dziesięciolecia serwowano ją najczęściej ze sceny, wydartą brutalnie z tanecznego kontekstu. Ta sytuacja była tak nienaturalna, że odcisnęła na muzyce wsi słyszalne piętno - najogólniej mówiąc - muzyka taneczna stała się muzyką do posłuchu. Na szczęście nie wszędzie.
Podczas Nocy Tańca będziemy mieli okazję zatańczyć do muzyki granej "na żywo". Grać będzie nie byle kto!

Po pierwsze:
Piotr Gaca
- wybitny skrzypek z Rdzowa (okolice Przysuchy), zachowujący dawną technikę gry i archaiczny koloryt brzmieniowy. W latach 50 założył kapelę rodzinną Gaców z Władysławem (harmonia) i Janem (bębenek). Grywał też w składzie z basistą Leonem Rekiem i Józefem Papisem, skrzypkiem i bębnistą oraz z synem Stanisławem Gacą – harmonistą.Po drugie:
Wielka Orkiestra Gaców
, czyli kolektyw skrzypków, złożony z uczniów braci Gaców (przede wszystkim Jana, ale także Piotra). Tym razem młodzi muzycy z Orkiestry zagrają również w mniejszych, własnych składach (m.in. kapela Niwińskich, Janusz Prusinowski Trio, kapela Tomka Stachury, Maciej Żurek, Ewa Grochowska, Marcin Drabik).Po trzecie:
kapela Trebunie-Tutki
– muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która przeszła ewolucję od tradycyjnej kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, Azji i Ameryce Płn. Charakterystyczne aranżacje zespołu opierają się na wykorzystaniu tradycyjnych instrumentów, skali góralskiej, specyficznym stylu wykonawczym.

Podstawowych kroków tanecznych, zarówno z nizin, jak i z gór, będzie można nauczyć się na miejscu w trakcie mini-warsztatów.

Organizatorami "Nocy Tańca" są: Instytut Muzyki i Tańca, Forum Muzyki Tradycyjnej, Fundacja Wszystkie Mazurki Świata oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

Noc Tańca na facebooku

Oficjalny profil Obchodów Roku Kolberga 2014 na facebooku
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...