O autorze
Z wykształcenia biolog, z zawodu i pasji - fotograf, czasami wchodzący w buty filmowca. W swoich działaniach skupiam się przede wszystkim na dokumentowaniu i popularyzacji tradycyjnej muzyki polskiej wsi. Na portalu vimeo - www.vimeo.com/muzykazakorzeniona - regularnie udostępniam mini-dokumenty, nagrania i fotokasty przybliżające internautom sylwetki ostatnich wiejskich mistrzów jak i ich uczniów - rozkochanych w starodawnych melodiach.
Na blogu piszę o muzyce tradycyjnej, odkrywaniu dawnych tradycji oraz ich miejscu we współczesnym świecie.

Przystałowice Małe

Jan Kmita - nauka u mistrza
Jan Kmita - nauka u mistrza Piotr Baczewski
Niewielka, acz sławna (o tym za chwilę) wieś na krańcach mazowieckich kresów, historycznie przynależna do Małopolski. Czasami w jej okolice zawita huragan, który sieje spustoszenie wśród foliowych tuneli, czasami premier Donald Tusk w roli opiekuńczego gospodarza - po wizycie tego pierwszego. Jednak najczęściej w okolice ściągają młodzi ludzie, chcący uczyć się starodawnej muzyki od ostanich wiejskich mistrzów skrzypiec.

Rzadko zdarza się, że w jednej wsi mieszka aż 3 wybitnych skrzypków – Tadeusz Jedynak (rocznik 1924), Jan Kmita (rocznik 1936) oraz najsławniejszy z nich - Jan Gaca (rocznik 1933), który odszedł z tego świata we wrześniu 2013 roku. Jan był magnesem, który ściągnął do Przystałowic ludzi zafascynowanych wiejską muzyką. Grał z Kapelą ze Wsi Warszawa, grał w Stanach Zjednoczonych i w Szwecji, grał w Białej Wstążce Michaela Haneke. Jego dom był otwarty dla wszystkich. Swoją serdecznością i otwartością łatwo zaskarbiał sobie sympatię przyjezdnych. Był katalizatorem wielu wydarzeń, które zmieniły postrzeganie wiejskiej muzyki. Jego muzyka wciąż żyje i jest grana przez kilkadziesiąt osób - Polaków, Ukraińców, Szwedów, Estończyków.

Po śmierci Jana Przystałowic nie pochłonęła cisza. Obecnie w roli nauczycieli muzyki znakomicie sprawdza się jego dwóch sąsiadów – zarówno Tadeusz Jedynak, jak i Jan Kmita mają po kilku, regularnie odwiedzających ich uczniów. Warto dodać, że nie są to jedyni aktywni muzykanci w regionie... ale o tym innym razem.

link do filmu:

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...