O autorze
Z wykształcenia biolog, z zawodu i pasji - fotograf, czasami wchodzący w buty filmowca. W swoich działaniach skupiam się przede wszystkim na dokumentowaniu i popularyzacji tradycyjnej muzyki polskiej wsi. Na portalu vimeo - www.vimeo.com/muzykazakorzeniona - regularnie udostępniam mini-dokumenty, nagrania i fotokasty przybliżające internautom sylwetki ostatnich wiejskich mistrzów jak i ich uczniów - rozkochanych w starodawnych melodiach.
Na blogu piszę o muzyce tradycyjnej, odkrywaniu dawnych tradycji oraz ich miejscu we współczesnym świecie.

Roztańczony Kazimierz!

tańce w klubie Tyndyryndy
tańce w klubie Tyndyryndy fot. Piotr Baczewski
Od kilku lat Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym powoli zaczyna się zmieniać. Dotychczas było tam bardzo mało miejsca na taniec - z którym muzyka wsi jest bardzo silnie związana. Przybywający z najdalszych zakątków kraju najlepsi muzykanci mieli ledwie kilka minut by zaprezentować przed komisją swoje umiejętności, często nie zdążyli nawet się porządnie rozegrać. Ich muzyka ginęła w tłumie lub za drzwiami hotelowych pokoi.

Kilka lat temu na festiwalu zagościła scena taneczna - klub Tyndyryndy. Na początku mieścił się w małej jurcie gdzieś na kresach festiwalowego zgiełku. Potem jurta zamieniła się w namiot, który z roku na rok coraz bardziej zbliżał się do centrum wydarzeń, aż w 2012 roku trafił na Mały Rynek.


Tańczyć i grać jest komu. Na parkiecie hulają niehomogeniczne tłumy będące mieszanką lubicieli starodawnej nuty, turystów i różnej maści indywiduów. Rok rocznie pod sceną ustawia się kolejka chętnych do grania - są w niej zarówno starzy mistrzowie jak i kapele złożone z ich uczniów - kontynuatorów dawnych tradycji. Ci, którzy posiadają ubogie pokłady cierpliwości opuszczają kolejkę i graja w najbliższym otoczeniu namiotu... i tak do rana.W tym roku ma zostać wydana płyta z nagraniami zrealizowanymi w klubie festiwalowym w latach 2012 i 2013. Są to nagrania wyjątkowe, gdyż zarejestrowane podczas tańca, gdzie energia muzyki jest zupełnie inna od tej płynącej z kazimierskiej sceny. Głównym celem wydania płyty jest upowszechnianie wiedzy o polskiej muzyce wiejskiej i jej promocja w środowiskach do tej pory nią niezainteresowanych.


tu można dołożyć się do wydawanej plyty

W tym roku Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym odbędzie się w dniach 26-29 czerwca. Serdecznie na niego zapraszam!


klub Tyndyryndy na facebooku
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...